4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM)

4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM)

CORONA VİRÜS(COVID-19)

 


                                  


            çin'de, ortaya çıkan, Corona Virüs salgınla ilgili, birçok soru işaretleri mevcut.  Bazı senaryoristlere göre, Corona virüs, biyolojik silah olarak tanımlanıyor. Ancak uzmanlardan, gelen ortak yorum, Corona Virüsün, biyolojik silah olmadığı yönündedir.


           Senaryolar, ne olursa olsun. tüm dünyayı,  tehdit eden, yeni tip Corona Virüs, Türkiye ve Eskişehir için de büyük risk oluşturuyor. Türkiye'de,  Corona Virüse karşı, ülke genelinde ciddi tedbirler alınıyor.


          İçişleri Bakanlığı, 21 Mart Cumartesi saat 24.00 itibariyle, 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşların, ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda, dolaşmalarının sınırlandırıldığını açıkladı. 


             Kovid-19',  Dünya Sağlık örgütü'nün, çin ülke ofisinin, 31 Aralık 2019'da Wuhan şehrinde, sebebi bilinmeyen zatürre hastalarını bildirildi. Ama 7 Ocak 2020'de, etkenin, daha önce insanlarda tespit edilmediğini olayın, yeni bir koronavirüs olarak tanımlandı,


              Daha sonra, bu yeni hastalığın adı Kovid-19 olarak, kabul edildi. Hastalarda ateş ve solunum zorluğu, radyolojik olarak da her iki akciğerde zatürreyle uyumlu bulgular tespit edildi.  Virüs, vücut sıvılarıyla, damlacık enfeksiyonu ve solunum yoluyla kişiye bulaşıyor.


              Gribe, çok benzeyen belirtiler veren virüsten, korunmak için alınacak önlemler ise son derece tanıdık.  Uzman doktorlara göre, Virüs taşıyan kişiyle yakın temas kurmak önemli rol oynuyor. Bu yeni tip coronavirüs de ilk vakalara hayvandan bulaşmış olmakla birlikte hayvan teması olmayan vakaların da görülmeye başlanması ile virüsün günler içinde insandan insana bulaşma özelliği kazandığı görülmüştür


             Coronavirüsün bulaştığı, bazı kimselerde belirti görülmeyip veya hafif belirtilerle soğuk algınlığı gibi, seyrediyor olmasının olası durum olduğunu ancak kaydedilen çoğu vakada ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulguları ön plandadır.


            Corona Virüse, karşı da alınacak, en önemli önlemin öncelikle hijyen vücudun iyi dinlenmesi ve doğal ve dengeli beslenmelidir. Halen tedavisi ve aşısı bulunmayan, bu virüsten korunmak için, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek gerikiyor.


             Ayrıca yeterli uyku (günde 7-8 saat), stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkol kullanmamak, özetle sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek öncelikle yapmamız gerekenler arasında yer alır.


               Diğer yandan düzenli ve dengeli beslenmeye, yeterli sıvı almaya, kaliteli protein, doğal sebze/meyve, tam tahıl, bakliyat, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin beslenmeye dikkat edilmelidir.


             Yeterince kanıt olmasa da D vitamini, çinko, omega-3 içeren destekler ile doğal C vitamini işe yarayabilir. Bunun dışında, ellerin sık sık yıkanması, temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, ağza ve gözlere temas ettirilmemelidir.


            özellikle de yaşlılar, müzmin hastalığı olanlar, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, solunum yolu hastalığı, nörolojik hastalık, şeker hastalığı; bağışıklık sistemi yetersiz olanlar; kanser hastaları, herhangi bir hastalığın son evresinde olanlar, gebe kadınlar ve çocuklar daha büyük risk altındadır


           Yine uzmanlara göre, hasta kişilerden ve havalandırılması sorunlu ve kalabalık mekanlardan, otobüsler, metro, trenler, dolmuşlar, sinemalar, alışveriş merkezleri, mümkün olduğunca uzak durulmasını, zorunlu olanlar da maske kullanmalıdır.


            çİN’den, dünyaya yayılan ve milyonlarca insanı, endişeye sürükleyen, Corona Virus, henüz Türkiye’de, virüsün sebep olduğu ölümlerin, sayısı giderek artıyor. Ateş, öksürük ve nefes alma zorluğu şikayetleri olanların derhal doktora ve hastanelere başvurmaları şarttır.


              Uzmanlar, Kovid-19'dan, yaşlıları daha çok etkilediği bilinirken, Dünya Sağlık örgütü (DSö), küresel ölçekte, gençlere yönelik çok önemli bir çağrı yaptı: “Yenilmez değilsiniz, haftalarca hastanede yatabilir ve hatta ölebilirsiniz!” uyarısı yaptı.


             CORONA Virüs’ten korunmanın, en sağlıklı çözüm,  evde kalmak, hijyene dikkat etmek ve zorunlu olarak evden çıkılmış ise insanlarla, en az 1 metre mesafe korunmalı, alınan önlemlere de uyulmalıdır.


            CORONA Virüs nedeniyle, dünyada olduğu gibi Türkiye’ de de Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan.  100 milyar liralık Ekonomik İstikrar Kalkanı adı altında, Corona Virüse karşı alınan, 19 önlemi kamuoyu ile paylaştı. Ancak CORONA VİRüSLE’ le, hayatları pahasına, mücadele eden, sağlık personeline de bu paketten, pay verilmesini beklerdik.


 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM) Arşivi