4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM)

4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM)

DEMİRYOLU AR-GE VE TEST MERKEZİ

ETO Başkan Sayn SAVAŞ' a göre, 2010 ylnda, Eskişehir bünyesinde, pek çok proje yer alacaktr. Bu projelerden biri de kentin kaderini değiştirebilecek boyutta olan, "
''Demiryolu Ar-Ge, Test ve Sertifikasyon Merkezi'' projesidir. Bu proje, her türlü fedakârlk yaplarak mutlaka hayata geçirilmelidir. Projenin, Eskişehir' de gerçekleşebilmesi için de VİLAYET, BELEDİYELER, ETO, ESO ve diğer kamu/kurum kuruluşlar, hatta OSB' deki KOBİ' ler, hatta komşu illerdeki kurum/kuruluşlarda mutlaka elini taşn altna koymak, imkânlar ölçüsünde, maddi destek de bulunmak zorundadrlar. Çünkü Proje, Eskişehir' in, ve komşu illerin kalknmasna ciddi katkda bulunacak.
Türkiye' de, demiryolu taştlar imalat ve onarmnda faaliyet gösteren ana kuruluşlar, TCDD Genel Müdürlüğüne bağl ortaklklar olan TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ' dr. Ancak ülkemizde ''Demiryolu Ar-Ge, Test ve Sertifikasyon Merkezi'' olmadğndan, ülkemiz, bu alanda kendi teknolojisi üretmekte güçlük çektiği gibi, transfer ettiği teknolojilere de büyük paralar ödüyor.
TÜLOMSAŞ tarafndan, Eskişehir'de uzun yllardr sürdürülmekte olan Demiryolu Araçlar imalatnn doğal sonucu olarak, demiryolu sektörüne yönelik bilgi birikimi, işgücü ve altyapnn oluşmas sağlanmştr. Bu nedenle, Demiryolu Araştrma Merkezinin sektör el bazl kümelenme için, Eskişehir'in, en uygun il olacağ, 2.Demiryolu Araştrma Merkezi '' Çalştay sonucunda ortaya çkmştr.
ÇALIŞTAY sonras, projenin hayta geçirilebilmesi için, Valimiz Sayn KILIÇLAR başkanlğnda, Eskişehir'i kucaklayan bir koordinasyon kurulu oluşturuldu. Bu kurulda, Sanayi Odas, Ticaret Odas, Üniversiteler, RAYDER, TÜLOMSAŞ, ABİGEM' in yer almasnn ve bu kurulun, Fizibilite, Yerleşkenin belirlenmesi ve tahsisi, Tesis Yaplanmas, Test yolunun yaplmas, Laboratuar, Finans Eğitim, Entelektüel Bilgi, Avrupa Ortak İşletilebilirlik Direktiflerine (TSI-UIC) uyum Teknik Bilgi, Uluslar aras Bilgi Birikimi Transformasyonu, çalşmalarnn yapmas karalaştrlmştr.
Ayrca Koordinasyon Kurulu, himayesinde, teknik çalşmalar yürütecek bir TCG' nin oluşturulmasnn gerektiği ve bu kurulunda, Demiryolu Araştrma Merkezinin, Hukuksal, idari yapsal, mali ve hayata geçirme açsndan uygulama fazlar üzerinde çalşacaktr. Ülke ihtiyaçlar açsndan öncelikli ihtiyaçlar belirleyecek, dünyadaki benzer uygulamalar ve alt yaplar inceleyecek, çalşmalarn sonucunda, koordinasyon kuruluna bir yol haritas önerecektir
Elbette Demiryolu Araştrma Merkezi ile ilgili kararlarn alnmas, Eskişehir' de hayata geçirilmesinin ağrlk kazanmas sevindiricidir ancak yeterli de değildir. Projenin hayata geçebilmesi için, ilgili makam ve kurum/kuruluşlarn ciddi, gayret ve cabas göstermesi gerekmektedir. Kimse bu projenin gerçekleşme aşamasnda, "BANA NE" diyemez. Çünkü bu proje ile Eskişehir, dünyada, bugün demiryoluna yaplan 70 milyar, 2020 yln da ise 1.trilyon dolar civarndaki yatrmdan pay alacaktr.
Öte yandan Türkiye demir yollarnn altyaps ile çeken-çekilen araçlarn, yönetim ve hizmet anlayşyla modernleştirmek istiyor. Bu nedenle de ülkemizde, halan devam eden bu alandaki yatrm 2milyar 600 bin TL tutarndadr. Önümüzdeki 3 ylda yaplacak teknolojik yatrmlarn da yaklaşk 5 milyar lira olduğu söyleniyor. Demiryolu Araştrma Merkezi sayesinde, Eskişehir, gerek global, gerekse ulusal pazardan, ciddi pay alacaktr. Üstelik Eskişehir' de yan sanayi de güçlenecek, binlerce insanmzda bu proje de istihdam edilecektir.
Ayrca Rayl Sistemler Teknolojisi, dünyada hzla gelişmekte, pazar pay giderek artmakta ve rekabet koşullar ağrlaşan bir sektör olmaktadr. Dolaysyla sektör global pazarlarda rekabet edebilmesi için, sürekli gelişim gösteren, kendini yenileyen, AR-GE çalşmalarna ağrlk veren bir sanayi dal olma durumundadr.
Ulusal ve global pazarlarda, yer edinen dünyann da sayl lokomotif üreticisi kuruluşlarndan biri olan TÜLOMSAŞ' n, Eskişehir' de bulunmas, demiryolu stratejisinin oluşturulmasnda ve geliştirilmesinde, Eskişehir'e önemli bir avantaj sağlayacaktr. Birim ürün başna, en yüksek katma değer üretebilen demiryolu araçlarnn, Eskişehir üretilmesi,
ESO, ETO, AÜ, ESOGÜ ve TÜLOMSAŞ, ESABİGEM ve RAYDER' in birlikte yapacaklar çalşmalar, belirleyecektir.
Demiryolu Ar-Ge, Test ve Sertifikasyon Merkezi, Eskişehir açsnda büyük şanstr. Eskişehir, ekonomisine katks da büyük olacaktr. Çünkü TCDD yatrm büyüklüğü açsndan son 6 ylda KİT'ler arasnda ilk sray almştr. Artan ulaşm talebi ve skşklk, demir yollarna yatrm zorunlu kldğ da düşünülerse, merkezin Eskişehir açsndan önemi ortadadr. O nedenle de, Eskişehir ''Demiryolu Ar-Ge, Test ve Sertifikasyon Merkezi'',nin, gerçekleştirilmesi için, her türlü fedakârlğ yapmak zorundadr.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM) Arşivi