4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM)

4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM)

VEFASIZLIK VE EKMM

Vefasızlık, günümüzde en fazla yakındığımız, konuların başında gelir. Dostlarımız, arkadaşlarımız, hatta kentler, kendisine yapılan birçok iyiliği ve öz verişli davranışları, fedakârlıkları, bir an unutur ve vefasızlık yapabilirler.
Vefasızlığın, bir sonraki basamağı, yani yapılan bütün iyiliklere, fedakârlıklara karşı, bırakın sizi unutmayı, bir de bu insanlarımıza, büyük haksızlıklar yapılabiliyorsa, bu oldukça vahim bir durumdur, hatta bir zulümdür.
Oysa yaşadığımız dünya, fanidir. Kimse de bu dünyaya baki değildir.
Vefasızlığın, hâkim olduğu, bu dünyada, vefa sözcüğünü bilen ve tanıyan neredeyse yok. Maalesef vefasızlık, Eskişehir'de de egemenliğini sürdürüyor.
Eskişehir için, karşılıksız olarak hizmette bulunan, yardımı, bir erdem sayan, hayırsever ve diğer insanlarımıza, ilgililerin, ilgisizliği "VEFASIZLIK" değil de nedir?.
Eskişehir' de, vefasızlık yapılan insanlarımızdan biri de EKMM gönüllüsü, Sayın Sevim ŞAHİN' dir. Yıllardır, Eskişehir Küçük Millet Meclisi( EKMM) nin, onun tabiriyle, ekibi ile birlikte, hamallığını yapıyor ama EKMM oturumlarını, zorluklar içinde gerçekleştiriyor. Eskişehir milletvekilleri ve kentin yönetiminde sorumlu kişiler ve sivil toplum örgütleri, davet edildikleri halde, EKMM oturumlarına katılmadıkları gibi, bazen de EKMM' nin, çalışmalarına, zorluk çıkartıyorlar.
Son aylarda, EKMM oturumları için, yer bulmakta da güçlük çekiliyor. Bu nedenle de her oturumda, mekân değişikliği yapmak zorunda kalınıyor. Hatta bazen de zorluk çıkartılıyor. Ancak bütün bu zorluklara rağmen, Sayın ŞAHİN ve ekibi, büyük fedakârlıklar yaparak, " GÖNÜLLÜ" olarak, çalışmalarını aksatmadan sürdürüyor.
Aslında "GÖNÜLLÜ OLMAK", herkesin harcı değildir. Çünkü gönüllülük, bir yaşam biçimidir. Toplumsal projelere, karşılıksız katılmaktır. Gönüllülük, insanların, sorumluluk anlayışıyla, çıkar gözetmeksizin, bilgi, zaman, beceri, deneyim ve kaynaklarını, kendi özgür iradeleriyle, sivil toplum kuruluşunun amacı doğrultusunda kullanmalarıdır. Gönüllüler, birer meçhul kahramandırlar.
Ayrıca EKMM, her ilde, farklı kesimleri, bir araya getiren toplantılara, yerel yöneticiler ve o bölgeden seçilen, milletvekilleri katılıyor. Bir anlamda, her ilde, TBMM'nin küçük modeli kuruluyor. Ancak Eskişehir' de, son yıllarda, EKMM toplantılarına davet edildikleri halde, ne yerel yöneticiler, ne milletvekilleri katılıyor.
KMM' de, "Önyargılar Giremez" ilkesiyle yapılan toplantılarda, ülke ve Eskişehir'in, sorunları konuşuluyor ve tartışılıyor. EKMM, özerk bir yapıya sahiptir. Gündemini, toplantı yerini, saatini, kendisi belirleyebiliyor. Genellikle de her ayın, ilk cumartesi günü yapılıyor.
Ayda bir kez toplanarak, kendi seçtikleri, genel ve yerel konuları, gene kendileri seçip, TBMM'ye gönderdikleri milletvekilleri ve yerel yöneticilerle birlikte, aracısız, doğrudan, düzenli ve sansürsüz olarak tartışmayı amaçlıyorlar. Ancak Eskişehir' de, bugüne kadar tek milletvekilini ve yeteri kadar yerel yöneticileri, EKMM' de göremedik.
Eskişehir milletvekilleri ve yerel yöneticiler, EKMM' ye, niçin katılmıyor bilinmez ama milletvekili olan kişiler, halkın ihtiyaç duyduğu hizmetler ve sorunlar hakkında, gerek ulusal ve gerekse yerel düzeyde, çözüm getirebilecek, en az bir alanda uzmanlaşmış olmalıdır. Yani belli bir alanda bilgi ve beceri sahibi olmalıdır. Bu da halkla yapılacak temaslarla sağlanabilir. EKMM, toplantıları, milletvekilleri ve yerel yöneticilerin, halkla temas ve ulusal ve yerel sorunları tespiti açısından, ciddi bir fırsattır.
EKMM' ye, herkes katılabilir. Ülke ve kentle ilgili görüş ve düşüncelerini, önerilerini, özgürce ifade edebilirler.
KMM' lerin, benzeri ABD'de, yaygın bir şekilde uygulanıyor. ABD'li parlamenter ve senatörlerin çıkıp halka kendilerini anlattıkları toplantılara 'Townholl meeting' adı veriliyor. Özellikle seçimlerden, önce adaylar, bu toplantılara katılarak kendilerini, yapacaklarını anlatıyor, soruları cevaplandırıyor ve oy istiyorlar. Eskişehir'de ise davet edildikleri halde, milletvekilleri, bu toplantılara katılmıyor.
Halkımız, Haziran ayında, yapılacak genel seçimlerde, KMM' ye katılacak, halkın içinde olacak, sorunlarına çözüm bulacak, adayları tercih etmelidir. Çünkü halkın içinde olmayan, milletvekillerin, yerel yöneticilerin ve sivil toplum örgütlerinin, Eskişehir' e, arzu edilen hizmeti vermeleri çok zordur.
EKMM yöneticisi Sayın Sevim ŞAHİN ve ekibi, vefasızlığa ve tüm zorluklara rağmen, EKMM, dolayısıyla da Eskişehir için, her türlü fedakârlığı yapıyorlar. Onlara, kent olarak, çok şey borçluyuz.
Sayın ŞAHİN ve ekibini kutluyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM) Arşivi