İŞTE HAYAT BUDUR...

Pers İmparatorunun başveziri Büzür Merih tarafından 1400 yıl önce tasarlanan tavla oyunu,dünyanın en popüler oyunlarından biridir.

Zaman kavramından alınan ilhamla tasarlanan tavla,senenin birliği olarak bir tanedir. 4 köşesi 4 mevsimi,6'şar hane 12 ayı,pulların toplamı ayın 30 gününü,koyu ve açık pullar gece ve gündüzü,karşılıklı 12'şer hane günün 24 saatini simgeler.Zarın ters yüzlerinin toplamı 7'dir.Bu da haftanın 7 gününü simgeler.

Eski zamanlarda Hint İmparatoru ,satranç oyununu Pers İmparatoruna,yanında bir mektup ile hediye olarak göndermiştir.Mektubunda oyunla ilgili hiçbir açıklama yapmazken şöyle bir mesaj yazmıştır.

Pers İmparatoruna;
kim daha çok düşünüyor,
kim daha iyi biliyor,
kim daha ileriyi görüyor ise
o kazanır.
işte hayat budur...

Pers İmparatoru dönemin en alim veziri olan Büzür Merih ile bu mesajı paylaşarak,ondan oyunu çözmesi ve kendisinin de karşılık olarak Hint İmparatoruna hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini ister.

Vezir haftalarca çalıştıktan sonra,gönderilen satrancın her taşının hareketlerini ve oyunun stratejisini çözer.Daha sonra da 10 günde tavla 'yı icat eder ve İmparatora sunar.

Hint İmparatoruna ,tavla ile birlikte gönderilmek üzere şöyle bir mesaj hazırlanır:

Hint İmparatoruna;
evet,kim daha çok düşünüyor,
kim daha iyi biliyor,
kim daha ileriyi görüyor ise
o kazanır.
Ama biraz da şanstır.
İşte hayat budur...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
AKTÜEL Arşivi